Oferta edukacyjna

Wycieczka do lasu – odpoczynek, piękne widoki, śpiew ptaków i czyste powietrze…

Leśnicy w całej Polsce zachęcają wszystkich do skorzystania z wypoczynku w lesie. Na turystów spragnionych czystego, zdrowego powietrza, leśnych widoków, wszechogarniającej zieleni i ptasich koncertów czekają przygotowane w najatrakcyjniejszych miejscach ścieżki edukacyjne, szlaki turystyczne, wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu w pięknym leśnym otoczeniu odpocząć i podziwiać niezmierzone bogactwo przyrody.

 

Wypoczynek, relaks w lesie to możliwość odpoczynku od hałasu i zanieczyszczenia powietrza. W trosce o środowisko leśne, o mieszkańców lasu, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych drogach i ścieżkach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na zmotoryzowanych turystów czekają miejsca postoju pojazdów czy parkingi leśne zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

Lasy Państwowe przygotowały Niezbędnik Bezpiecznego Turysty. Specjalnie przygotowane infografiki pomogą każdemu Turyście odpowiednio się przygotować do leśnej wycieczki.

Niezbędnik został przygotowany w dwóch częściach, w formacie A4 „Wycieczka do lasu – jak się przygotować”, która ułatwi spakowanie plecaka i sprawi, że Leśny Turysta o niczym nie zapomni.

Przygotowana została także wersja edytowalna, dla np. organizatorów wycieczek, aby zaznaczyć wybrane pola, np. nazwę nadleśnictwa, wpisać kontakt do leśniczego i Straży Leśnej oraz wysłać je uczestnikom wycieczki.

W drugiej części, „Wycieczka do lasu – jak spędzić tam czas?” zamieszczono podpowiedzi dla tych Turystów, którym chwilowo brakuje pomysłów na spędzenie czasu w lesie albo chcą dopasować rodzaj aktywności do swoich zainteresowań lub potrzeb i możliwości.

Oba plakaty – które tworzą ww. Niezbędnik Turysty przypominają również wszystkim odwiedzającym leśne ostępy jak bezpiecznie i z poszanowaniem przyrody korzystać z lasów.

Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej udostępnianej przez Lasy Państwowe można znaleźć w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.plgdzie znajdziecie Państwo mnóstwo informacji nt turystycznych i przyrodniczych atrakcji na terenie Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.