Oferta edukacyjna

Wycieczka do lasu – odpoczynek, piękne widoki, śpiew ptaków i czyste powietrze…

Leśnicy w całej Polsce zachęcają wszystkich do skorzystania z wypoczynku w lesie. Na turystów spragnionych czystego, zdrowego powietrza, leśnych widoków, wszechogarniającej zieleni i ptasich koncertów czekają przygotowane w najatrakcyjniejszych miejscach ścieżki edukacyjne, szlaki turystyczne, wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu w pięknym leśnym otoczeniu odpocząć i podziwiać niezmierzone bogactwo przyrody.

 

Wypoczynek, relaks w lesie to możliwość odpoczynku od hałasu i zanieczyszczenia powietrza. W trosce o środowisko leśne, o mieszkańców lasu, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych drogach i ścieżkach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na zmotoryzowanych turystów czekają miejsca postoju pojazdów czy parkingi leśne zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

Lasy Państwowe przygotowały Niezbędnik Bezpiecznego Turysty. Specjalnie przygotowane infografiki pomogą każdemu Turyście odpowiednio się przygotować do leśnej wycieczki.

Niezbędnik został przygotowany w dwóch częściach, w formacie A4 „Wycieczka do lasu – jak się przygotować”, która ułatwi spakowanie plecaka i sprawi, że Leśny Turysta o niczym nie zapomni.

Przygotowana została także wersja edytowalna, dla np. organizatorów wycieczek, aby zaznaczyć wybrane pola, np. nazwę nadleśnictwa, wpisać kontakt do leśniczego i Straży Leśnej oraz wysłać je uczestnikom wycieczki.

W drugiej części, „Wycieczka do lasu – jak spędzić tam czas?” zamieszczono podpowiedzi dla tych Turystów, którym chwilowo brakuje pomysłów na spędzenie czasu w lesie albo chcą dopasować rodzaj aktywności do swoich zainteresowań lub potrzeb i możliwości.

Oba plakaty – które tworzą ww. Niezbędnik Turysty przypominają również wszystkim odwiedzającym leśne ostępy jak bezpiecznie i z poszanowaniem przyrody korzystać z lasów.

Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej udostępnianej przez Lasy Państwowe można znaleźć w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.plgdzie znajdziecie Państwo mnóstwo informacji nt turystycznych i przyrodniczych atrakcji na terenie Lasów Państwowych.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona p.poż

Ochrona p.poż

Siedliska borowe będące w przewadze  na  terenie Nadleśnictwo Manowo  powodują zaliczenie naszych lasów do  drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. Posiadamy nową sieć dróg  przeciwpożarowych,  które  wykorzystywane  są jako dojazdy pożarowe  w ilości 28  dróg  o łącznej długości  ~ 133 km oraz  11  punktów czerpania wody.  W zakresie  zabezpieczenia przeciwpożarowego współpracujemy z siecią obserwacyjno – alarmową sąsiednich nadleśnictw,  zawieramy również  porozumienia  w sprawie współdziałania na wypadek  występowania dużych pożarów.  W okresie zagrożenia pożarowego  w  nadleśnictwie uruchomiony zostaje: punkt obserwacyjno – dyspozycyjny / PAD / wspomagany  przez  nowo wybudowaną   w 2012r. wieżę obserwacyjną, położoną  na terenie  leśnictwa  Zacisze. 

 

- dyżur samochodu marki MITSUBISHI z  modułem  gaśniczym, dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego, wyposażone w hydronetki, tłumice, szpadle i siekiery, loty śmigłowców, które stanowią uzupełnienie działań profilaktycznych i gaśniczych. 

 


 

Nadleśnictwo podpisało  umowy z zakładami usług leśnych dysponującymi własnym sprzętem transportowym, ciągnikami, pługami, pilarkami, które wykorzystywane są  podczas akcji gaśniczych. Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną w Koszalinie oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, szkołami, administracją samorządową i kołami łowieckimi, które  pomagają leśnikom w  walce z  pożarami. W swoich działaniach przeciwpożarowych zajmujemy się propagandą i edukacją. Organizujemy: konkursy, pogadanki w szkołach, przedszkolach, spotkania na ścieżce edukacyjnej, w izbie edukacji leśnej, Parku Leśników. Udzielamy wywiadów w mediach.                   

Pragniemy  podziękować wszystkim, którzy swoja działalnością przyczyniają się do zmniejszania zagrożenia pożarowego lasów, wpływając tym  samym na ich zachowanie oraz korzystny  wpływ  na  środowisko  i warunki życia i zdrowia ludzi. 

                                                                                                                                       

 

 

Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa  Manowo

  od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do godz. 15:00

  tel. 94 318 32 91

 tel. kom. 668 124 192

  od poniedziałku do piątku po godz. 15:00, soboty i niedziele

tel. 94 318 32 91

tel. kom. 668 124 192

tel. kom. Z-ca Nadleśniczego   728 843 642

tel. kom. prowadzący sprawy ppoż.  668 124 171