Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Nadleśnictwo Manowo zadania z zakresu użytkowania lasu prowadzi w oparciu o Plan urządzenia lasu na okres od 01.01.2016 do 31.12.2025 roku. Plan ten sporządza specjalistyczna jednostka – Biuro Urządzania Lasu, a zatwierdza go Minister Środowiska. Plan ten sporządza się co 10 lat. Dokument ten bardzo dokładnie określa etat cięć tj. ilość drewna jaką może pozyskać Nadleśnictwo w okresie 10-letnim, aby prawidłowo prowadzić cięcia hodowlane. Określony etat cięć pozwala pozyskiwać drewno na potrzeby społeczeństwa bez szkody dla ekosystemu leśnego. W przypadku Nadleśnictwa Manowo etat cięć wynosi 1 070 051 m3 drewna, z czego 636 051 m3 drewna stanowią użytki rębne (cięcia w lasach przeważnie powyżej 80 roku życia) a 434 000 m3 stanowią użytki przedrębne.
Cięcia rębne przeprowadza się w zależności od gatunku w wieku:
- Świerk, Brzoza, Olsza - 80 lat;
- Sosna, Modrzew – 100 lat;
- Buk – 110 lat;
- Jodła – 120 lat;
- Dąb – 140 lat .
Cięcia prowadzone w ramach użytkowania lasu mają przede wszystkim na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju dla drzew. W zależności od gatunku drzewa dominującego w drzewostanie, który ma swoje specyficzne wymagania pod względem warunków świetlnych, wilgotnościowych i glebowych wyróżniamy następujące kategorie cięć dla:
1. użytkowania rębnego:
- zupełne (głównie dla gatunków światłożądnych jak np. sosna)
- gniazdowe ( głównie dla gatunków cienioznośnych : buk, dąb)
- częściowe (głównie dla gatunków cieniolubnych i cienioznośnych jak np. buk, dąb, jodła)
2. użytkowania przedrębnego:
- czyszczenia późne
- trzebieże wczesne
- trzebieże późne
Z metod pozyskiwania drewna stosowanych obecnie w Nadleśnictwie Manowo najbardziej rozpowszechniona jest metoda z użyciem pilarki spalinowej, w której drzewa ścinają drwale – operatorzy pilarek, następnie oczyszczają je z gałęzi (okrzesują), a do miejsca wywozu drewno ściągane jest (zrywka drewna) za pomocą ciągników specjalistycznych (skider, forwarder) lub rolniczych.
W niektórych leśnictwach pracę drwali przejmują maszyny wielooperacyjne (harvestery), jednakże radzą sobie one lepiej tylko w łatwiejszych, jednogatunkowych drzewostanach iglastych. Wszędzie indziej niezastąpiona jest praca ludzkich rąk.
M.Gabryszak
zdj. K.Sawastian
Najnowsze aktualności
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny
Na terenie Nadleśnictwa Manowo powstała nowa trasa turystyczna, jest to tak zwany Zielony Punkt Kontrolny. Trasa znajduje się w leśnictwie Rosnowo, na terenie Gminy Świeszyno.
Co to jest Zielony Punkt Kontrolny?
To forma aktywnego wypoczynku w lesie, a przy okazji możliwość ćwiczenia orientacji w terenie. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków - punktów kontrolnych (w skrócie PK), rozmieszczonych tak, by dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń.
Tablica informacyjna z mapami do pobrania została umieszczona przy wiacie nad Jeziorem Hajka. Jest to jednocześnie miejsce startu.
Współrzędne na Google Maps: Google Maps
Na terenie przyjaznych i bardzo malowniczych lasów leśnictwa Rosnowo zostało umieszczonych 20 stałych punktów kontrolnych. Każdy posiada swój numer.
O projekcie
Całe przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki Stowarzyszeniu „Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin” oraz ich Partnerowi – Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Stowarzyszenie KOS BnO napisał projekt, który został laureatem programu grantowego „WzMOCnij Swoje Otoczenie”.
Program „WzMOCnij Swoje Otoczenie” to ogólnopolski program grantowy, realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Konkurs skierowany jest do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednej z siedmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu. Dodatkowe informacje o programie i działalności PSE można znaleźć na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl lub www.raport.pse.pl
Stowarzyszenie zwróciło się do Nadleśnictwa Manowo z zapytaniem czy istnieje możliwość współpracy polegającej na ustaleniu przebiegu tras i montażu słupków w terenie. Leśnicy są bardzo otwarci na współpracę z NGO, jeżeli możemy pomóc w realizacji jakiegoś ciekawego projektu to jesteśmy gotowi na nowe wyzwania.
Dodatkowe informacje o projekcie znajdują się na stronie Stowarzyszenia KOS BnO: bno.szczecin.pl
Trasy i mapy do pobrania
Łatwa – z dziewięcioma punktami do odnalezienia,
Średnia – z dwunastoma punktami,
Trudna – z osiemnastoma punktami.