Wydawca treści
Natura 2000
Na terenie Nadleśnictwa Manowo znajdują się trzy obszary objęte ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000:
Dolina Radwi Chocieli i Chotli (PLH 320022). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 12.12.2008r. Na terenie nadleśnictwa znajduje się jego stosunkowo niewielka część, 3360 ha stanowiących jedynie ok. 15% mającej blisko 22 tys. ha powierzchni. Obszar obejmuje dolinę Radwi i doliny jej największych dopływów: Chotli i Chocieli, począwszy od obszarów źródliskowych aż po strefę ujściową do rzeki Parsęty w Karlinie. Największa koncentracja zjawisk źródliskowych na Pomorzu, strome wąwozy i jary, ogromne nisze źródliskowe, rozległe w dolinach rzecznych lasy łęgowe o charakterze źródliskowym, unikalne torfowiska alkaliczne, przejściowe, poligeniczne, a także tarliska ryb łososiowatych oraz liczna populacja głowacza białopłetwego to jedynie kropla w morzu przyrodniczych ciekawostek jakie kryje Dolina Radwi Chocieli i Chotli.
Wiązogóra (PLH 220066). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. W ostoi znajduje się 12 kompleksów roślinności bagiennej (od 0,3 ha do 58 ha), obejmującej torfowiska przejściowe, wysokie, brzeziny bagienne i jeziora dystroficzne. Poza niewielkimi fragmentami kwaśnych buczyn i dąbrów w części zachodniej obszaru, na pozostałym terenie pagórkowaty krajobraz między mokradłami pokrywają suboceaniczne bory sosnowe. Występuje tu obfity zestaw torfowiskowych gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg zagrożonych w skali krajowej lub regionalnej oraz gatunków chronionych. Ze względu na mozaikę siedlisk torfowiskowych i borowych obszar ten wyróżnia się różnorodnością faunistyczną (w skali lokalnej znajduje się tu najbogatszy zespół awifauny i najważniejszy obszar lęgowy płazów).
Mechowisko Manowo (PLH 320057). Zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. Obszar obejmuje bardzo dobrze wykształcone torfowisko poligeniczne - mechowisko, położone w dolinie rzeki Dzierżęcinka. Dobrze zachowane mechowisko, z kompletem gatunków, w tym z liczną populacją lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego, a także ze stanowiskiem Vertigo angustior, stanowi wybitną koncentrację walorów "naturowych" w jednym, niewielkim obiekcie.
Najnowsze aktualności
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny
Na terenie Nadleśnictwa Manowo powstała nowa trasa turystyczna, jest to tak zwany Zielony Punkt Kontrolny. Trasa znajduje się w leśnictwie Rosnowo, na terenie Gminy Świeszyno.
Co to jest Zielony Punkt Kontrolny?
To forma aktywnego wypoczynku w lesie, a przy okazji możliwość ćwiczenia orientacji w terenie. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków - punktów kontrolnych (w skrócie PK), rozmieszczonych tak, by dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń.
Tablica informacyjna z mapami do pobrania została umieszczona przy wiacie nad Jeziorem Hajka. Jest to jednocześnie miejsce startu.
Współrzędne na Google Maps: Google Maps
Na terenie przyjaznych i bardzo malowniczych lasów leśnictwa Rosnowo zostało umieszczonych 20 stałych punktów kontrolnych. Każdy posiada swój numer.
O projekcie
Całe przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki Stowarzyszeniu „Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin” oraz ich Partnerowi – Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Stowarzyszenie KOS BnO napisał projekt, który został laureatem programu grantowego „WzMOCnij Swoje Otoczenie”.
Program „WzMOCnij Swoje Otoczenie” to ogólnopolski program grantowy, realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Konkurs skierowany jest do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednej z siedmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu. Dodatkowe informacje o programie i działalności PSE można znaleźć na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl lub www.raport.pse.pl
Stowarzyszenie zwróciło się do Nadleśnictwa Manowo z zapytaniem czy istnieje możliwość współpracy polegającej na ustaleniu przebiegu tras i montażu słupków w terenie. Leśnicy są bardzo otwarci na współpracę z NGO, jeżeli możemy pomóc w realizacji jakiegoś ciekawego projektu to jesteśmy gotowi na nowe wyzwania.
Dodatkowe informacje o projekcie znajdują się na stronie Stowarzyszenia KOS BnO: bno.szczecin.pl
Trasy i mapy do pobrania
Łatwa – z dziewięcioma punktami do odnalezienia,
Średnia – z dwunastoma punktami,
Trudna – z osiemnastoma punktami.