Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów: lasy i innowacje

Międzynarodowy Dzień Lasów: lasy i innowacje

 

W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się istotnym problemem oddziaływującym na ekosystemy leśne, innowacje technologiczne odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu, ochronie i odbudowie lasów.

Jednym z kluczowych przesłań tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lasów jest fakt,
że innowacje i technologia umożliwiły dokładne monitorowanie, raportowanie i analizę stanu lasów.

Lasy Państwowe są liderem wprowadzania nowoczesnych technologii w zarządzaniu środowiskiem. Dobrym przykładem jest stworzenie ogólnodostępnej informacji o lesie,
wraz z interaktywną mapą numeryczną dostępną na stronie: Bank Danych o Lasach. Baza ta wykorzystywana jest nie tylko w leśnictwie, ale także w sektorze ochrony środowiska przy tworzeniu raportów oceny oddziaływania na środowisko, a także w edukacji, co przyczynia się do efektywnej ochrony lasów.

Lasy Państwowe wprowadziły unikalny system monitorowania lasów w ochronie przeciwpożarowej, oparty na systemie wież i pomiarze wilgotności ściółki, to również innowacyjne rozwiązanie w skali Europy. Ten system doskonale sprawdza się w Nadleśnictwie Manowo i pozwala ograniczyć ilość pożarów do średnio czterech w skali roku.

Fot. Jan Kaczmarowski

Ponadto, posusz świerkowy powstający w wyniku obniżenia wód gruntowych i gradacji kornika, jest stale szacowany przy użyciu dronów, co również stanowi przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w ochronie lasów.

Nie można też zapominać o roli innowacji w odbudowie ekosystemów leśnych. Leśnicy stale budują lub remontują małą retencję wodną, próbując zatrzymać jak największą ilość wody
w lesie. Dawne osuszanie terenów pod zalesianie jest już powszechnie uważane za błędne, obecnie nowe technologie urządzeń wodnych mają wspomagać przyrodę, a nie walczyć z nią.

Fot. Łukasz Gwiździel

Działania podejmowane przez leśników, są dobrym przykładem świadomego, opartego na wiedzy i innowacji sposobu zarządzania środowiskiem w dobie zmian klimatycznych.