Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Co w lesie huczy?

Co w lesie huczy?

Nadleśnictwo Manowo zaprasza na wydarzenie „Co w lesie huczy?”.

Spotkanie ma charakter warsztatów, podczas których leśnicy opowiedzą jak rozróżnić odgłosy sów, jakie są metody ich poszukiwania i ochrony. Najciekawszą częścią wydarzenia będzie wyprawa do lasu, na nocne nasłuchy! Wszystko będzie możliwe dzięki telefonom komórkowym! Telefon zastępuje magnetofon czy dyktafon i w sam raz nadaje się do stymulacji głosowej sów, czyli wabienia.

Kiedy:

15 marca (piątek) godz. 18.00

Gdzie:

Siedziba Nadleśnictwa Manowo

Program wydarzenia:

- wykład, prezentacja o sowach prowadzona przez leśnika, ornitologa Pawła Taleckiego,

- wyprawa do lasu na nasłuchy,

- rozmowy o sowach i lesie przy ognisku.

Jeżeli chcecie się Państwo wybrać na wydarzenie z dzieckiem, to prosimy, oceńcie wspólnie, czy najmłodsi odkrywcy lasu dadzą radę przejść około 5 km, czy wytrzymają w ciszy, nasłuchując sowy i czy nie boją ciemności. Gdy nie jedna wyprawa do lasu za Wami, to wydarzenie „Co w lesie huczy?” jest właśnie dla Was!