Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Manowo zadania z zakresu użytkowania lasu prowadzi w oparciu o Plan urządzenia lasu na okres od 01.01.2016 do 31.12.2025 roku. Plan ten sporządza specjalistyczna jednostka – Biuro Urządzania Lasu, a zatwierdza go Minister Środowiska. Plan ten sporządza się co 10 lat. Dokument ten bardzo dokładnie określa  etat cięć tj. ilość drewna jaką może pozyskać Nadleśnictwo w okresie 10-letnim, aby prawidłowo prowadzić cięcia hodowlane. Określony etat cięć pozwala pozyskiwać drewno na potrzeby społeczeństwa bez szkody dla ekosystemu leśnego. W przypadku Nadleśnictwa Manowo etat cięć wynosi  1 070 051 m3 drewna, z czego 636 051 m3 drewna  stanowią użytki rębne (cięcia w lasach przeważnie  powyżej 80 roku życia) a 434 000 m3 stanowią użytki przedrębne.

Cięcia rębne przeprowadza się w zależności od gatunku w wieku:

- Świerk, Brzoza, Olsza  - 80 lat;

- Sosna, Modrzew – 100 lat;

- Buk – 110 lat;

- Jodła – 120 lat;

- Dąb – 140 lat .

Cięcia prowadzone w ramach użytkowania lasu mają przede wszystkim na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju dla drzew. W zależności od gatunku drzewa dominującego w drzewostanie, który ma swoje specyficzne wymagania pod względem warunków świetlnych, wilgotnościowych i glebowych wyróżniamy następujące kategorie cięć dla:

1. użytkowania rębnego:

- zupełne (głównie dla gatunków światłożądnych jak np. sosna)

- gniazdowe ( głównie dla gatunków cienioznośnych : buk, dąb)

- częściowe (głównie dla gatunków cieniolubnych i cienioznośnych jak np. buk, dąb, jodła)

2. użytkowania przedrębnego:

- czyszczenia późne

- trzebieże wczesne

- trzebieże późne

Z metod pozyskiwania drewna stosowanych obecnie w Nadleśnictwie Manowo  najbardziej rozpowszechniona jest metoda z użyciem pilarki spalinowej, w której drzewa ścinają drwale  – operatorzy pilarek, następnie oczyszczają je z gałęzi (okrzesują), a do miejsca wywozu drewno ściągane jest (zrywka drewna) za pomocą ciągników specjalistycznych (skider, forwarder) lub rolniczych.

W niektórych leśnictwach pracę drwali przejmują maszyny wielooperacyjne (harvestery), jednakże radzą sobie one lepiej tylko w łatwiejszych, jednogatunkowych drzewostanach iglastych. Wszędzie indziej niezastąpiona jest praca ludzkich rąk.

 

M.Gabryszak

 

 

zdj. K.Sawastian

zddzzz

 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konferencja 2025 - Społeczne uwarunkowania gospodarki leśnej

Konferencja 2025 - Społeczne uwarunkowania gospodarki leśnej

Informacja o konferencji naukowej
 
Nadleśnictwo Manowo jest organizatorem konferencji naukowej pt. „Społeczne uwarunkowania gospodarki leśnej – komunikacja i dialog”, która odbędzie się w dniach 5–6 czerwca 2025 roku w Mielnie.
Celem wydarzenia jest pogłębienie wiedzy na temat społecznych aspektów gospodarki leśnej oraz zainicjowanie otwartego dialogu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.
 
Program obejmuje wykłady teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, poświęcone:
• analizie wpływu gospodarki leśnej na rozwój społeczny i środowisko,
• promocji współpracy między leśnikami, naukowcami i lokalnymi społecznościami,
• opracowaniu rekomendacji dla zrównoważonego leśnictwa,
• zwiększeniu zaangażowania społecznego w działania proekologiczne.
 
Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo już 5 czerwca 2025 roku od godziny 10:00 – dostępnej pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=NlHQ2V65-x4 lub poprzez zeskanowanie załączonego kodu QR.
 
Relacje medialne i transmisje posłużą szerokiemu upowszechnieniu przesłania konferencji, wzmacniając wizerunek Lasów Państwowych jako instytucji otwartej i odpowiedzialnej społecznie.
 
Konferencja jest finansowana ze środków Lasów Państwowych oraz dofinansowana przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinku oraz @Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, ze środków przeznaczonych na edukację ekologiczną.