Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona p.poż

Ochrona p.poż

Siedliska borowe będące w przewadze  na  terenie Nadleśnictwo Manowo  powodują zaliczenie naszych lasów do  drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. Posiadamy nową sieć dróg  przeciwpożarowych,  które  wykorzystywane  są jako dojazdy pożarowe  w ilości 28  dróg  o łącznej długości  ~ 133 km oraz  11  punktów czerpania wody.  W zakresie  zabezpieczenia przeciwpożarowego współpracujemy z siecią obserwacyjno – alarmową sąsiednich nadleśnictw,  zawieramy również  porozumienia  w sprawie współdziałania na wypadek  występowania dużych pożarów.  W okresie zagrożenia pożarowego  w  nadleśnictwie uruchomiony zostaje: punkt obserwacyjno – dyspozycyjny / PAD / wspomagany  przez  nowo wybudowaną   w 2012r. wieżę obserwacyjną, położoną  na terenie  leśnictwa  Zacisze. 

 

- dyżur samochodu marki MITSUBISHI z  modułem  gaśniczym, dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego, wyposażone w hydronetki, tłumice, szpadle i siekiery, loty śmigłowców, które stanowią uzupełnienie działań profilaktycznych i gaśniczych. 

 


 

Nadleśnictwo podpisało  umowy z zakładami usług leśnych dysponującymi własnym sprzętem transportowym, ciągnikami, pługami, pilarkami, które wykorzystywane są  podczas akcji gaśniczych. Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną w Koszalinie oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, szkołami, administracją samorządową i kołami łowieckimi, które  pomagają leśnikom w  walce z  pożarami. W swoich działaniach przeciwpożarowych zajmujemy się propagandą i edukacją. Organizujemy: konkursy, pogadanki w szkołach, przedszkolach, spotkania na ścieżce edukacyjnej, w izbie edukacji leśnej, Parku Leśników. Udzielamy wywiadów w mediach.                   

Pragniemy  podziękować wszystkim, którzy swoja działalnością przyczyniają się do zmniejszania zagrożenia pożarowego lasów, wpływając tym  samym na ich zachowanie oraz korzystny  wpływ  na  środowisko  i warunki życia i zdrowia ludzi. 

                                                                                                                                       

 

 

Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa  Manowo

  od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do godz. 15:00

  tel. 94 318 32 91

 tel. kom. 668 124 192

  od poniedziałku do piątku po godz. 15:00, soboty i niedziele

tel. 94 318 32 91

tel. kom. 668 124 192

tel. kom. Z-ca Nadleśniczego   728 843 642

tel. kom. prowadzący sprawy ppoż.  668 124 171