Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Manowo zaprasza do skorzystania z programu „Zanocuj w lesie” którego celem jest udostępnienie obszarów leśnych do turystyki survivalowej oraz bushcraftu.

Na terenie naszego nadleśnictwa zostały wytypowane dwa obszary:

Obszar nr 1 -  w terenie wyznaczają  słupki oddziałowe o numerach 18-32, 32-50, 61-54, 54-22. / obszar znajduje się  pomiędzy miejscowościami takimi jak Maszkowo, Koszalin Osiedle Zielone Wzgórze, Lubiatowo, Bonin i Policko. Na tym terenie znajdziemy j .Lubiatowskie i j. Policko.

Obszar 2 - w terenie wyznaczają słupki oddziałowe o numerach 177-171, 239-239, 264, 289-292, 267, 242-246, 178 . Obszar ten znajduje się na północ od rzeki Wyszewki. Na tym terenie tym znajduje się j. Debro, j. Czaple (Kąpielowe),  j. Okółko oraz j. Skocznia na południowy zachód od miejscowości Wiewiórowo.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]

oraz z poziomu aplikacji: Mbdl android oraz  iPhone

z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

W Nadleśnictwie Manowo na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zamieszczonymi w regulaminie.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru - załącznik nr 1 do decyzji nr 7
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link do bezpiecznego korzystania z lasu na http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
  6. Prace gospodarcze prowadzone są na oddziałach:

      Obszar nr 1: 20-b, 22-l

      Obszar nr 2: 242-f, 264-f, 264-k

  1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego],
  2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres manowo@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 94 318 32 91 - Dagny Nowak-Staszewska 

 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Natura 2000

Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Manowo znajdują się trzy obszary objęte ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000:

Dolina Radwi Chocieli i Chotli (PLH 320022). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 12.12.2008r. Na terenie nadleśnictwa znajduje się jego stosunkowo niewielka część, 3360 ha stanowiących jedynie ok. 15% mającej blisko 22 tys. ha powierzchni. Obszar obejmuje dolinę Radwi i doliny jej największych dopływów: Chotli i Chocieli, począwszy od obszarów źródliskowych aż po strefę ujściową do rzeki Parsęty w Karlinie. Największa koncentracja zjawisk źródliskowych na Pomorzu, strome wąwozy i jary, ogromne nisze źródliskowe, rozległe w dolinach rzecznych lasy łęgowe o charakterze źródliskowym, unikalne torfowiska alkaliczne, przejściowe, poligeniczne, a także tarliska ryb łososiowatych oraz liczna populacja głowacza białopłetwego to jedynie kropla w morzu przyrodniczych ciekawostek jakie kryje Dolina Radwi Chocieli i Chotli.

Wiązogóra (PLH 220066). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. W ostoi znajduje się 12 kompleksów roślinności bagiennej (od 0,3 ha do 58 ha), obejmującej torfowiska przejściowe, wysokie, brzeziny bagienne i jeziora dystroficzne. Poza niewielkimi fragmentami kwaśnych buczyn i dąbrów w części zachodniej obszaru, na pozostałym terenie pagórkowaty krajobraz między mokradłami pokrywają suboceaniczne bory sosnowe. Występuje tu obfity zestaw torfowiskowych gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg zagrożonych w skali krajowej lub regionalnej oraz gatunków chronionych. Ze względu na mozaikę siedlisk torfowiskowych i borowych obszar ten wyróżnia się różnorodnością faunistyczną (w skali lokalnej znajduje się tu najbogatszy zespół awifauny i najważniejszy obszar lęgowy płazów).

  

Mechowisko Manowo (PLH 320057). Zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. Obszar obejmuje bardzo dobrze wykształcone torfowisko poligeniczne - mechowisko, położone w dolinie rzeki Dzierżęcinka. Dobrze zachowane mechowisko, z kompletem gatunków, w tym z liczną populacją lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego, a także ze stanowiskiem Vertigo angustior, stanowi wybitną koncentrację walorów "naturowych" w jednym, niewielkim obiekcie.