Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Manowo znajdują się trzy obszary objęte ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000:

Dolina Radwi Chocieli i Chotli (PLH 320022). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 12.12.2008r. Na terenie nadleśnictwa znajduje się jego stosunkowo niewielka część, 3360 ha stanowiących jedynie ok. 15% mającej blisko 22 tys. ha powierzchni. Obszar obejmuje dolinę Radwi i doliny jej największych dopływów: Chotli i Chocieli, począwszy od obszarów źródliskowych aż po strefę ujściową do rzeki Parsęty w Karlinie. Największa koncentracja zjawisk źródliskowych na Pomorzu, strome wąwozy i jary, ogromne nisze źródliskowe, rozległe w dolinach rzecznych lasy łęgowe o charakterze źródliskowym, unikalne torfowiska alkaliczne, przejściowe, poligeniczne, a także tarliska ryb łososiowatych oraz liczna populacja głowacza białopłetwego to jedynie kropla w morzu przyrodniczych ciekawostek jakie kryje Dolina Radwi Chocieli i Chotli.

Wiązogóra (PLH 220066). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. W ostoi znajduje się 12 kompleksów roślinności bagiennej (od 0,3 ha do 58 ha), obejmującej torfowiska przejściowe, wysokie, brzeziny bagienne i jeziora dystroficzne. Poza niewielkimi fragmentami kwaśnych buczyn i dąbrów w części zachodniej obszaru, na pozostałym terenie pagórkowaty krajobraz między mokradłami pokrywają suboceaniczne bory sosnowe. Występuje tu obfity zestaw torfowiskowych gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg zagrożonych w skali krajowej lub regionalnej oraz gatunków chronionych. Ze względu na mozaikę siedlisk torfowiskowych i borowych obszar ten wyróżnia się różnorodnością faunistyczną (w skali lokalnej znajduje się tu najbogatszy zespół awifauny i najważniejszy obszar lęgowy płazów).

  

Mechowisko Manowo (PLH 320057). Zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. Obszar obejmuje bardzo dobrze wykształcone torfowisko poligeniczne - mechowisko, położone w dolinie rzeki Dzierżęcinka. Dobrze zachowane mechowisko, z kompletem gatunków, w tym z liczną populacją lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego, a także ze stanowiskiem Vertigo angustior, stanowi wybitną koncentrację walorów "naturowych" w jednym, niewielkim obiekcie.

 

  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Co w lesie huczy?

Co w lesie huczy?

Nadleśnictwo Manowo zaprasza na wydarzenie „Co w lesie huczy?”.

Spotkanie ma charakter warsztatów, podczas których leśnicy opowiedzą jak rozróżnić odgłosy sów, jakie są metody ich poszukiwania i ochrony. Najciekawszą częścią wydarzenia będzie wyprawa do lasu, na nocne nasłuchy! Wszystko będzie możliwe dzięki telefonom komórkowym! Telefon zastępuje magnetofon czy dyktafon i w sam raz nadaje się do stymulacji głosowej sów, czyli wabienia.

Kiedy:

15 marca (piątek) godz. 18.00

Gdzie:

Siedziba Nadleśnictwa Manowo

Program wydarzenia:

- wykład, prezentacja o sowach prowadzona przez leśnika, ornitologa Pawła Taleckiego,

- wyprawa do lasu na nasłuchy,

- rozmowy o sowach i lesie przy ognisku.

Jeżeli chcecie się Państwo wybrać na wydarzenie z dzieckiem, to prosimy, oceńcie wspólnie, czy najmłodsi odkrywcy lasu dadzą radę przejść około 5 km, czy wytrzymają w ciszy, nasłuchując sowy i czy nie boją ciemności. Gdy nie jedna wyprawa do lasu za Wami, to wydarzenie „Co w lesie huczy?” jest właśnie dla Was!