Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Manowo znajdują się trzy obszary objęte ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000:

Dolina Radwi Chocieli i Chotli (PLH 320022). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 12.12.2008r. Na terenie nadleśnictwa znajduje się jego stosunkowo niewielka część, 3360 ha stanowiących jedynie ok. 15% mającej blisko 22 tys. ha powierzchni. Obszar obejmuje dolinę Radwi i doliny jej największych dopływów: Chotli i Chocieli, począwszy od obszarów źródliskowych aż po strefę ujściową do rzeki Parsęty w Karlinie. Największa koncentracja zjawisk źródliskowych na Pomorzu, strome wąwozy i jary, ogromne nisze źródliskowe, rozległe w dolinach rzecznych lasy łęgowe o charakterze źródliskowym, unikalne torfowiska alkaliczne, przejściowe, poligeniczne, a także tarliska ryb łososiowatych oraz liczna populacja głowacza białopłetwego to jedynie kropla w morzu przyrodniczych ciekawostek jakie kryje Dolina Radwi Chocieli i Chotli.

Wiązogóra (PLH 220066). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. W ostoi znajduje się 12 kompleksów roślinności bagiennej (od 0,3 ha do 58 ha), obejmującej torfowiska przejściowe, wysokie, brzeziny bagienne i jeziora dystroficzne. Poza niewielkimi fragmentami kwaśnych buczyn i dąbrów w części zachodniej obszaru, na pozostałym terenie pagórkowaty krajobraz między mokradłami pokrywają suboceaniczne bory sosnowe. Występuje tu obfity zestaw torfowiskowych gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg zagrożonych w skali krajowej lub regionalnej oraz gatunków chronionych. Ze względu na mozaikę siedlisk torfowiskowych i borowych obszar ten wyróżnia się różnorodnością faunistyczną (w skali lokalnej znajduje się tu najbogatszy zespół awifauny i najważniejszy obszar lęgowy płazów).

  

Mechowisko Manowo (PLH 320057). Zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. Obszar obejmuje bardzo dobrze wykształcone torfowisko poligeniczne - mechowisko, położone w dolinie rzeki Dzierżęcinka. Dobrze zachowane mechowisko, z kompletem gatunków, w tym z liczną populacją lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego, a także ze stanowiskiem Vertigo angustior, stanowi wybitną koncentrację walorów "naturowych" w jednym, niewielkim obiekcie.

 

  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych

100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych

Wydarzenie "100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych" rozpoczęło obchody 100- lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Manowo.

 

Leśnicy wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Manowie im. Lasów Państwowych oraz mieszkańców Manowa posadzili na ścieżce edukacyjnej "Czapla Góra" ponad 1000 cebulek kwiatów wiosennych, a także uzupełnili kolekcję dendrologiczną o kilka gatunków drzew i krzewów.

 

Wiosną, gdy wszystkie rośliny będą zakwitać, będzie to symbol, który stale będzie przypominał o tym wyjątkowym jubileuszu- taki cel wydarzenia przedstawia Nadleśniczy Piotr Nowak.

 

Jak podkreślił Dyrektor Szkoły Podstawowej w Manowie, Kamil Puścian - To świetny pomysł, żeby tydzień po obchodach nadania imienia Lasów Państwowych Szkole Podstawowej, dzieci mogły spotkać się z leśnikami i przy tak przyjemnej pracy, jakim jest sadzenie roślin, porozmawiać o ich pracy, lesie, o instytucji, która jest patronem szkoły.

 

Teren wokół Nadleśnictwa jest otwarty, stale zapraszamy do odwiedzin ścieżki edukacyjnej "Czapla Góra", jest to z pewnością świetny pomysł na spacer weekendowy z dziećmi.

 

O wydarzeniu mówili:

Radio Koszalin: https://prk24.pl/73716143/100-roslin-na-100-lecie-lasow-panstwowych-dzieci-ze-szkoly-w-manowie-zasadzily-krokusy-i-przebisniegi