Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadleśnictwa

Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa wynosi wg stanu na 01.01.2016 r. – 17 968 ha, w tym powierzchnia leśna 17 203 ha.

Nadleśnictwo zostało podzielone na 12 leśnictw, przeciętna powierzchnia leśnictwa wynosi 1497,31 ha.

 

              Charakterystyka przyrodniczo-leśna


          Nadleśnictwo leży w Bałtyckiej krainie przyrodniczo-leśnej, dzielnicy Pobrzeża Słowińskiego, mezoregionie Równiny Białogardzkiej. Rzeźba terenu ukształtowana w czasie ostatniego zlodowacenia jest zróżnicowana, przechodzi od terenu równinnego do pagórkowatego. Wysokość nad poziom morza waha się od 30 m do 130 m. Stosunkowo długi okres wegetacyjny, duży opad, ciepłe lata i łagodne zimy sprzyjają produkcji leśnej. W związku z bliskością Bałtyku obserwuje się jego łagodny wpływ na klimat. Przeciętna temperatura roczna wynosi około 7 o C, przy rocznym opadzie około 790 mm. Okres wegetacyjny trwa średnio 240 dni. Niekorzystny wpływ późnych przymrozków często odbija się na jakości upraw. Obszar Nadleśnictwa pokrywają w przeważającej części piaski sandrowe z płatami piasków zwałowych i glin zwałowych. Wzdłuż cieków i zbiorników wodnych występują współczesne osady bagienne: torfy i mursze. Przeważającym typem gleby są gleby rdzawe zajmujące 71 % powierzchni. Ponadto występują gleby bielicowe 12 %, brunatne 4 % i gleby torfowo - murszowe 4 %.

Procentowy udział typów siedliskowych lasu

         Dominującymi typami siedliskowymi są bory świeże, bory mieszane świeże i lasy mieszane świeże. Łącznie siedliska borowe zajmują 80 %, a lasowe 20 % powierzchni. Najliczniej występującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, zajmująca 84 % gruntów zalesionych, tworząca drzewostany jednogatunkowe, a na siedliskach żyźniejszych mieszane ze świerkiem, dębem, bukiem i brzozą. Udział gruntów porolnych wynosi około 50%. Drzewostany te są często lukowate i opanowane przez hubę korzeniową. Drugim gatunkiem co do powierzchni jest świerk - 5 %. Z cenniejszych gatunków występują buk 3 %, dąb 2 %, modrzew 1 % gruntów zalesionych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych

100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych

Wydarzenie "100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych" rozpoczęło obchody 100- lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Manowo.

 

Leśnicy wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Manowie im. Lasów Państwowych oraz mieszkańców Manowa posadzili na ścieżce edukacyjnej "Czapla Góra" ponad 1000 cebulek kwiatów wiosennych, a także uzupełnili kolekcję dendrologiczną o kilka gatunków drzew i krzewów.

 

Wiosną, gdy wszystkie rośliny będą zakwitać, będzie to symbol, który stale będzie przypominał o tym wyjątkowym jubileuszu- taki cel wydarzenia przedstawia Nadleśniczy Piotr Nowak.

 

Jak podkreślił Dyrektor Szkoły Podstawowej w Manowie, Kamil Puścian - To świetny pomysł, żeby tydzień po obchodach nadania imienia Lasów Państwowych Szkole Podstawowej, dzieci mogły spotkać się z leśnikami i przy tak przyjemnej pracy, jakim jest sadzenie roślin, porozmawiać o ich pracy, lesie, o instytucji, która jest patronem szkoły.

 

Teren wokół Nadleśnictwa jest otwarty, stale zapraszamy do odwiedzin ścieżki edukacyjnej "Czapla Góra", jest to z pewnością świetny pomysł na spacer weekendowy z dziećmi.

 

O wydarzeniu mówili:

Radio Koszalin: https://prk24.pl/73716143/100-roslin-na-100-lecie-lasow-panstwowych-dzieci-ze-szkoly-w-manowie-zasadzily-krokusy-i-przebisniegi