Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikaty

Nadleśnictwo Manowo, tak jak wszystkie nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku otrzymało w 1996 roku międzynarodowy certyfikat FSC nadawany przez Radę ds. Dobrej Gospodarki Leśnej ( Forest Stewardship Council ). Certyfikat jest przyznawany na okres 5 lat i był odnawiany kolejno w roku 2002, 2007 i 2012 z ważnością do 28 września 2017r. Otrzymanie certyfikatu świadczy o tym, że gospodarka leśna prowadzona na terenie nadleśnictwa jest zgodna ze standardami ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi. Świadczy również o tym, że kupowane przez odbiorców drewno, zostało wytworzone w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu, z uwzględnieniem stawianych wymagań zrównoważonego rozwoju leśnictwa. W dniu 30.12.2011 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku otrzymała drugi  Certyfikat Gospodarki Leśnej PEFC Nr PL PEFC-11/0033. Certyfikat został przyznany przez firmę SGS Polska. Przyznanie certyfikatu świadczy o fakcie, że na terenie RDLP w Szczecinku prowadzona jest gospodarka leśna w zgodzie z kryteriami określonymi w dok. nr 4 Rady PEFC Polska pn.: " Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Certyfikat ważny jest do dnia 29.12.2014 r.

W.Stokrocki

 
 

 
 

 

 
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Natura 2000

Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Manowo znajdują się trzy obszary objęte ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000:

Dolina Radwi Chocieli i Chotli (PLH 320022). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 12.12.2008r. Na terenie nadleśnictwa znajduje się jego stosunkowo niewielka część, 3360 ha stanowiących jedynie ok. 15% mającej blisko 22 tys. ha powierzchni. Obszar obejmuje dolinę Radwi i doliny jej największych dopływów: Chotli i Chocieli, począwszy od obszarów źródliskowych aż po strefę ujściową do rzeki Parsęty w Karlinie. Największa koncentracja zjawisk źródliskowych na Pomorzu, strome wąwozy i jary, ogromne nisze źródliskowe, rozległe w dolinach rzecznych lasy łęgowe o charakterze źródliskowym, unikalne torfowiska alkaliczne, przejściowe, poligeniczne, a także tarliska ryb łososiowatych oraz liczna populacja głowacza białopłetwego to jedynie kropla w morzu przyrodniczych ciekawostek jakie kryje Dolina Radwi Chocieli i Chotli.

Wiązogóra (PLH 220066). Obszar zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. W ostoi znajduje się 12 kompleksów roślinności bagiennej (od 0,3 ha do 58 ha), obejmującej torfowiska przejściowe, wysokie, brzeziny bagienne i jeziora dystroficzne. Poza niewielkimi fragmentami kwaśnych buczyn i dąbrów w części zachodniej obszaru, na pozostałym terenie pagórkowaty krajobraz między mokradłami pokrywają suboceaniczne bory sosnowe. Występuje tu obfity zestaw torfowiskowych gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg zagrożonych w skali krajowej lub regionalnej oraz gatunków chronionych. Ze względu na mozaikę siedlisk torfowiskowych i borowych obszar ten wyróżnia się różnorodnością faunistyczną (w skali lokalnej znajduje się tu najbogatszy zespół awifauny i najważniejszy obszar lęgowy płazów).

  

Mechowisko Manowo (PLH 320057). Zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją z dnia 10.01.2011r. Obszar obejmuje bardzo dobrze wykształcone torfowisko poligeniczne - mechowisko, położone w dolinie rzeki Dzierżęcinka. Dobrze zachowane mechowisko, z kompletem gatunków, w tym z liczną populacją lipiennika Loesela i sierpowca błyszczącego, a także ze stanowiskiem Vertigo angustior, stanowi wybitną koncentrację walorów "naturowych" w jednym, niewielkim obiekcie.