Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikaty

Nadleśnictwo Manowo, tak jak wszystkie nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku otrzymało w 1996 roku międzynarodowy certyfikat FSC nadawany przez Radę ds. Dobrej Gospodarki Leśnej ( Forest Stewardship Council ). Certyfikat jest przyznawany na okres 5 lat i był odnawiany kolejno w roku 2002, 2007 i 2012 z ważnością do 28 września 2017r. Otrzymanie certyfikatu świadczy o tym, że gospodarka leśna prowadzona na terenie nadleśnictwa jest zgodna ze standardami ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi. Świadczy również o tym, że kupowane przez odbiorców drewno, zostało wytworzone w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu, z uwzględnieniem stawianych wymagań zrównoważonego rozwoju leśnictwa. W dniu 30.12.2011 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku otrzymała drugi  Certyfikat Gospodarki Leśnej PEFC Nr PL PEFC-11/0033. Certyfikat został przyznany przez firmę SGS Polska. Przyznanie certyfikatu świadczy o fakcie, że na terenie RDLP w Szczecinku prowadzona jest gospodarka leśna w zgodzie z kryteriami określonymi w dok. nr 4 Rady PEFC Polska pn.: " Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Certyfikat ważny jest do dnia 29.12.2014 r.

W.Stokrocki

 
 

 
 

 

 
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa wynosi wg stanu na 01.01.2016 r. – 17 968 ha, w tym powierzchnia leśna 17 203 ha.

Nadleśnictwo zostało podzielone na 12 leśnictw, przeciętna powierzchnia leśnictwa wynosi 1497,31 ha.

 

              Charakterystyka przyrodniczo-leśna


          Nadleśnictwo leży w Bałtyckiej krainie przyrodniczo-leśnej, dzielnicy Pobrzeża Słowińskiego, mezoregionie Równiny Białogardzkiej. Rzeźba terenu ukształtowana w czasie ostatniego zlodowacenia jest zróżnicowana, przechodzi od terenu równinnego do pagórkowatego. Wysokość nad poziom morza waha się od 30 m do 130 m. Stosunkowo długi okres wegetacyjny, duży opad, ciepłe lata i łagodne zimy sprzyjają produkcji leśnej. W związku z bliskością Bałtyku obserwuje się jego łagodny wpływ na klimat. Przeciętna temperatura roczna wynosi około 7 o C, przy rocznym opadzie około 790 mm. Okres wegetacyjny trwa średnio 240 dni. Niekorzystny wpływ późnych przymrozków często odbija się na jakości upraw. Obszar Nadleśnictwa pokrywają w przeważającej części piaski sandrowe z płatami piasków zwałowych i glin zwałowych. Wzdłuż cieków i zbiorników wodnych występują współczesne osady bagienne: torfy i mursze. Przeważającym typem gleby są gleby rdzawe zajmujące 71 % powierzchni. Ponadto występują gleby bielicowe 12 %, brunatne 4 % i gleby torfowo - murszowe 4 %.

Procentowy udział typów siedliskowych lasu

         Dominującymi typami siedliskowymi są bory świeże, bory mieszane świeże i lasy mieszane świeże. Łącznie siedliska borowe zajmują 80 %, a lasowe 20 % powierzchni. Najliczniej występującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, zajmująca 84 % gruntów zalesionych, tworząca drzewostany jednogatunkowe, a na siedliskach żyźniejszych mieszane ze świerkiem, dębem, bukiem i brzozą. Udział gruntów porolnych wynosi około 50%. Drzewostany te są często lukowate i opanowane przez hubę korzeniową. Drugim gatunkiem co do powierzchni jest świerk - 5 %. Z cenniejszych gatunków występują buk 3 %, dąb 2 %, modrzew 1 % gruntów zalesionych.