Wydawca treści
Ochrona p.poż
Siedliska borowe będące w przewadze na terenie Nadleśnictwo Manowo powodują zaliczenie naszych lasów do drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. Posiadamy nową sieć dróg przeciwpożarowych, które wykorzystywane są jako dojazdy pożarowe w ilości 28 dróg o łącznej długości ~ 133 km oraz 11 punktów czerpania wody. W zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego współpracujemy z siecią obserwacyjno – alarmową sąsiednich nadleśnictw, zawieramy również porozumienia w sprawie współdziałania na wypadek występowania dużych pożarów. W okresie zagrożenia pożarowego w nadleśnictwie uruchomiony zostaje: punkt obserwacyjno – dyspozycyjny / PAD / wspomagany przez nowo wybudowaną w 2012r. wieżę obserwacyjną, położoną na terenie leśnictwa Zacisze.
- dyżur samochodu marki MITSUBISHI z modułem gaśniczym, dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego, wyposażone w hydronetki, tłumice, szpadle i siekiery, loty śmigłowców, które stanowią uzupełnienie działań profilaktycznych i gaśniczych.
Nadleśnictwo podpisało umowy z zakładami usług leśnych dysponującymi własnym sprzętem transportowym, ciągnikami, pługami, pilarkami, które wykorzystywane są podczas akcji gaśniczych. Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną w Koszalinie oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, szkołami, administracją samorządową i kołami łowieckimi, które pomagają leśnikom w walce z pożarami. W swoich działaniach przeciwpożarowych zajmujemy się propagandą i edukacją. Organizujemy: konkursy, pogadanki w szkołach, przedszkolach, spotkania na ścieżce edukacyjnej, w izbie edukacji leśnej, Parku Leśników. Udzielamy wywiadów w mediach.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy swoja działalnością przyczyniają się do zmniejszania zagrożenia pożarowego lasów, wpływając tym samym na ich zachowanie oraz korzystny wpływ na środowisko i warunki życia i zdrowia ludzi.
Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa Manowo
od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do godz. 15:00
tel. 94 318 32 91
tel. kom. 668 124 192
od poniedziałku do piątku po godz. 15:00, soboty i niedziele
tel. 94 318 32 91
tel. kom. 668 124 192
tel. kom. Z-ca Nadleśniczego 728 843 642
tel. kom. prowadzący sprawy ppoż. 668 124 171
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa wynosi wg stanu na 29.10.2024 r. 17915 ha, w tym powierzchnia leśna 17 153 ha.
Nadleśnictwo zostało podzielone na 12 leśnictw, przeciętna powierzchnia leśnictwa wynosi 1492,91 ha.
Charakterystyka przyrodniczo-leśna
Nadleśnictwo leży w Bałtyckiej krainie przyrodniczo-leśnej, dzielnicy Pobrzeża Słowińskiego, mezoregionie Równiny Białogardzkiej. Rzeźba terenu ukształtowana w czasie ostatniego zlodowacenia jest zróżnicowana, przechodzi od terenu równinnego do pagórkowatego. Wysokość nad poziom morza waha się od 30 m do 130 m. Stosunkowo długi okres wegetacyjny, duży opad, ciepłe lata i łagodne zimy sprzyjają produkcji leśnej. W związku z bliskością Bałtyku obserwuje się jego łagodny wpływ na klimat. Przeciętna temperatura roczna wynosi około 7 o C, przy rocznym opadzie około 790 mm. Okres wegetacyjny trwa średnio 240 dni. Niekorzystny wpływ późnych przymrozków często odbija się na jakości upraw. Obszar Nadleśnictwa pokrywają w przeważającej części piaski sandrowe z płatami piasków zwałowych i glin zwałowych. Wzdłuż cieków i zbiorników wodnych występują współczesne osady bagienne: torfy i mursze. Przeważającym typem gleby są gleby rdzawe zajmujące 71 % powierzchni. Ponadto występują gleby bielicowe 12 %, brunatne 4 % i gleby torfowo - murszowe 4 %.
Procentowy udział typów siedliskowych lasu
Dominującymi typami siedliskowymi są bory świeże, bory mieszane świeże i lasy mieszane świeże. Łącznie siedliska borowe zajmują 80 %, a lasowe 20 % powierzchni. Najliczniej występującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, zajmująca 84 % gruntów zalesionych, tworząca drzewostany jednogatunkowe, a na siedliskach żyźniejszych mieszane ze świerkiem, dębem, bukiem i brzozą. Udział gruntów porolnych wynosi około 50%. Drzewostany te są często lukowate i opanowane przez hubę korzeniową. Drugim gatunkiem co do powierzchni jest świerk - 5 %. Z cenniejszych gatunków występują buk 3 %, dąb 2 %, modrzew 1 % gruntów zalesionych.