Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Turystyka i wypoczynek

Turystyka i wypoczynek

Lasy nadleśnictwa w związku z bliskością miasta Koszalina stwarzają możliwość wykorzystania ich piękna przez społeczeństwo. Nadleśnictwo udostępniło miejsca wypoczynku nad jeziorami: Nicemino, Rosnowskie, Czarne, Hajka, Morskie Oko, Kąpielowe. Jeziora: Nicemino, Cieszyno, Rosnowskie, Kąpielowe, Morskie Oko, Czarne, Hajka oraz rzeki: Mszanka, Uniesta, Dzierżęcinka stały się w związku z ich czystością i malowniczym położeniem miejscem szczególnie odwiedzanym przez wędkarzy oraz mieszkańców Koszalina i okolic.

Przez tereny nadleśnictwa przebiega linia zabytkowej kolejki wąskotorowej oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne:

  • "im. Józefa Chrząszczyńskiego", o łącznej długości 25 km, przebiegającej przez Górę Chełmską - Maszkowo - Lubiatowo - Rosnowo - Kurozwęcz;
  • "Kamieni Granicznych" , o długości 12 km, przebiegającej przez Lubiatowo - jez. Policko- Bonin;
  • "Trasa Jeziorna", o długości 8 km, przebiegająca z Lubiatowa do jez. Kąpielowego;
  • " Trasa Słoneczna", o długości 31 km, przebiegająca przez Manowo - Niedalino - Zacisze - Manowo.
    Jedną z atrakcji turystycznych jest również Radwiański Szlak Kajakowy (długość 58 km) biegnący dawnym korytem rzeki Radew, od Kępna poprzez Mostowo, jez. Rosnowskie, Rosnowo, kanał Rosnowski, jez. Hajka, Niedalino, Białogórzyno, Nosowo, Karlino. W miejscowości Włoki funkcjonuje prywatny "Ogród Botaniczny", masowo odwiedzany przez młodzież szkolną.
    Nadleśnictwo Manowo zaprasza do odwiedzania tutejszych lasów - miejsca wypoczynku całych rodzin. Cisza, spokój i życie w harmonii z przyrodą zapewnią bogactwo przeżyć estetycznych.

W.Stokrocki