Asset Publisher Asset Publisher

Położenie geograficzne i administracyjne.

Nadleśnictwo Manowo podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Położone jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim i powiecie grodzkim Koszalin.

Gospodarkę leśną prowadzi poprzez podległe leśnictwa na terenie gmin: Manowo, Polanów, Świeszyno i Sianów. Graniczy z Nadleśnictwami: od południa z Polanowem i Bobolicami, od zachodu z Tychowem i Białogardem, od strony wschodniej i północnej z Karnieszewicami.

Grunty Nadleśnictwa Manowo w odniesieniu do ogólnej sieci geograficznej położone są pomiędzy:

  • 54o02’07” a 54o11’24” szerokości geograficznej północnej,
  • 6o04’28” a 16o32’58” długości geograficznej wschodniej.

Siedziba Nadleśnictwa w Manowie.

Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa wynosi 17 914,36 ha, w tym:

  • grunty leśne zalesione – 16 355,58 ha,
  • grunty leśne niezalesione – 279,76 ha,
  • grunty związane z gospodarką leśną – 517,4 ha,
  • grunty nieleśne – 761,62 ha.

Zgodnie z obowiązującą regionalizacją przyrodniczo-leśną obszar Nadleśnictwa Manowo położony jest w:

  • Krainie I – Bałtyckiej,
  • Mezoregionie – Równiny Słupskiej,
  • Mezoregionie – Równiny Białogardzkiej,
  • Mezoregionie – Wysoczyzny Polanowskiej,

Nadleśnictwo Manowo- położenie względem obszaru zarządzanego przez RDLP w Szczecinku.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ochrona p.poż

Ochrona p.poż

Siedliska borowe będące w przewadze  na  terenie Nadleśnictwo Manowo  powodują zaliczenie naszych lasów do  drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. Posiadamy nową sieć dróg  przeciwpożarowych,  które  wykorzystywane  są jako dojazdy pożarowe  w ilości 28  dróg  o łącznej długości  ~ 133 km oraz  11  punktów czerpania wody.  W zakresie  zabezpieczenia przeciwpożarowego współpracujemy z siecią obserwacyjno – alarmową sąsiednich nadleśnictw,  zawieramy również  porozumienia  w sprawie współdziałania na wypadek  występowania dużych pożarów.  W okresie zagrożenia pożarowego  w  nadleśnictwie uruchomiony zostaje: punkt obserwacyjno – dyspozycyjny / PAD / wspomagany  przez  nowo wybudowaną   w 2012r. wieżę obserwacyjną, położoną  na terenie  leśnictwa  Zacisze. 

 

- dyżur samochodu marki MITSUBISHI z  modułem  gaśniczym, dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego, wyposażone w hydronetki, tłumice, szpadle i siekiery, loty śmigłowców, które stanowią uzupełnienie działań profilaktycznych i gaśniczych. 

 


 

Nadleśnictwo podpisało  umowy z zakładami usług leśnych dysponującymi własnym sprzętem transportowym, ciągnikami, pługami, pilarkami, które wykorzystywane są  podczas akcji gaśniczych. Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną w Koszalinie oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, szkołami, administracją samorządową i kołami łowieckimi, które  pomagają leśnikom w  walce z  pożarami. W swoich działaniach przeciwpożarowych zajmujemy się propagandą i edukacją. Organizujemy: konkursy, pogadanki w szkołach, przedszkolach, spotkania na ścieżce edukacyjnej, w izbie edukacji leśnej, Parku Leśników. Udzielamy wywiadów w mediach.                   

Pragniemy  podziękować wszystkim, którzy swoja działalnością przyczyniają się do zmniejszania zagrożenia pożarowego lasów, wpływając tym  samym na ich zachowanie oraz korzystny  wpływ  na  środowisko  i warunki życia i zdrowia ludzi. 

                                                                                                                                       

 

 

Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa  Manowo

  od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do godz. 15:00

  tel. 94 318 32 91

 tel. kom. 668 124 192

  od poniedziałku do piątku po godz. 15:00, soboty i niedziele

tel. 94 318 32 91

tel. kom. 668 124 192

tel. kom. Z-ca Nadleśniczego   728 843 642

tel. kom. prowadzący sprawy ppoż.  668 124 171