Asset Publisher
Hodowla lasu
Gospodarkę leśną prowadzimy na ogólnej powierzchni 18 tys ha.
Dominującymi typami siedliskowymi są:
· bory świeże, bory mieszane świeże- 80 %
· lasy mieszane świeże -19 %
· olsowe 1 % powierzchni.
Najliczniej występującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, która zajmuje ponad 80 % gruntów zalesionych.Udział gruntów porolnych w pierwszym pokoleniu wynosi 49 %. Średniorocznie nadleśnictwo odnawia ponad 170 ha ogółem. Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie trwałości lasów i ich wzbogacanie poprzez dążenie do osiągnięcia zgodności biocenozy leśnej z warunkami siedliskowymi, zapewnienie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej oraz kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Mając to na względzie I Komisja Techniczno-Gospodarcza określiła w bieżącym planie urządzania lasu perspektywiczne cele planowania hodowlanego w formie gospodarczych typów drzewostanów dla poszczególnych siedlisk oraz w formie wieków rębności dla poszczególnych gatunków panujących. Zagadnienia te były brane pod uwagę przy określaniu w trakcie taksacji wskazań gospodarczych jako celów hodowlanych krótkookresowych, doraźnych. Tak określone wskazania posłużyły do opracowania wykazu zadań z zakresu hodowli lasu. W bieżącym 10-leciu przewiduje się 1059,95 ha odnowień i zalesień otwartych. Realizując powyższe zadania pamiętamy o wykorzystywaniu istniejących grup i kęp, nadających się do dalszej hodowli. Odnowienia pod osłoną drzewostanów, związane z rębnią częściową i gniazdową zaplanowano na powierzchni 884,17 ha. W drzewostanach użytkowanych rębnią II i III b w miarę możliwości dążymy do uzyskania odnowienia naturalnego. Tam gdzie nie powstanie młode pokolenie z obsiewu naturalnego wykonujemy podsadzenia lub podsiew.
Podsadzenia produkcyjne (wprowadzanie II piętra) zaprojektowano na powierzchni 129,86 ha, głównie w drzewostanach II b i III a kl. wieku, o składzie odbiegającym od pożądanego.
Poprawki i uzupełnienia przewidywane są w wysokości 425,19 ha, w tym poprawki na gruntach projektowanych do odnowienia i zalesienia (20%) – 415,72 ha.
Wprowadzania podszytów - nie projektowano.
Pielęgnowaniem gleby planuje się objąć powierzchnię 2157,76 ha. Jest to powierzchnia manipulacyjna, nieobejmująca wielokrotności zabiegów.
Pielęgnowanie upraw, czyli czyszczenia wczesne projektuje się wykonać na powierzchni 2362,66 ha, w tym w uprawach zainwentaryzowanych – 841,80 ha.
Czyszczenia późne – bez pozyskania grubizny (CP) zaplanowano na powierzchni 1013,23 ha, a czyszczenia późne z pozyskaniem grubizny (CP-P) na powierzchni 570,06 ha. Czyszczenia późne z pozyskaniem grubizny ujęte są także w wykazie cięć użytków przedrębnych.
Zabiegi agrotechniczne planowane są na powierzchni 1054,19 ha.
Wykonując prace hodowlane zwracamy uwagę, ażeby na granicy pole - las, woda – las oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych wprowadzane były gatunki liściaste, tak w formie podsadzeń i podszytów, jak i - zwłaszcza na uboższych siedliskach - przy odnawianiu zrębów. Pozwoli to we właściwy sposób kształtować strefę ekotonową, a ponadto wpłynie korzystnie na zabezpieczenie przeciwpożarowe obszarów leśnych.
Odporność drzewostanów podnosimy w praktyce m.in. poprzez:
· przebudowy monokultur sosnowych,
· zwiększanie bioróżnorodności,
· popieranie istniejących odnowień naturalnych,
· inicjowanie odnowień naturalnych sosny, buka, dębu i świerka,
· szereg metod ochronnych przyjaznych środowisku,
· zatrzymywanie wody w lesie poprzez sieć zbiorników retencyjnych,
· ochronę cennych siedlisk przyrodniczych,
· szeroką edukację, szczególnie młodszych pokoleń.
B.Urbanowicz
Asset Publisher
Asset Publisher
Ochrona p.poż
Ochrona p.poż
Siedliska borowe będące w przewadze na terenie Nadleśnictwo Manowo powodują zaliczenie naszych lasów do drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. Posiadamy nową sieć dróg przeciwpożarowych, które wykorzystywane są jako dojazdy pożarowe w ilości 28 dróg o łącznej długości ~ 133 km oraz 11 punktów czerpania wody. W zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego współpracujemy z siecią obserwacyjno – alarmową sąsiednich nadleśnictw, zawieramy również porozumienia w sprawie współdziałania na wypadek występowania dużych pożarów. W okresie zagrożenia pożarowego w nadleśnictwie uruchomiony zostaje: punkt obserwacyjno – dyspozycyjny / PAD / wspomagany przez nowo wybudowaną w 2012r. wieżę obserwacyjną, położoną na terenie leśnictwa Zacisze.
- dyżur samochodu marki MITSUBISHI z modułem gaśniczym, dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego, wyposażone w hydronetki, tłumice, szpadle i siekiery, loty śmigłowców, które stanowią uzupełnienie działań profilaktycznych i gaśniczych.
Nadleśnictwo podpisało umowy z zakładami usług leśnych dysponującymi własnym sprzętem transportowym, ciągnikami, pługami, pilarkami, które wykorzystywane są podczas akcji gaśniczych. Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną w Koszalinie oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, szkołami, administracją samorządową i kołami łowieckimi, które pomagają leśnikom w walce z pożarami. W swoich działaniach przeciwpożarowych zajmujemy się propagandą i edukacją. Organizujemy: konkursy, pogadanki w szkołach, przedszkolach, spotkania na ścieżce edukacyjnej, w izbie edukacji leśnej, Parku Leśników. Udzielamy wywiadów w mediach.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy swoja działalnością przyczyniają się do zmniejszania zagrożenia pożarowego lasów, wpływając tym samym na ich zachowanie oraz korzystny wpływ na środowisko i warunki życia i zdrowia ludzi.
Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa Manowo
od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do godz. 15:00
tel. 94 318 32 91
tel. kom. 668 124 192
od poniedziałku do piątku po godz. 15:00, soboty i niedziele
tel. 94 318 32 91
tel. kom. 668 124 192
tel. kom. Z-ca Nadleśniczego 728 843 642
tel. kom. prowadzący sprawy ppoż. 668 124 171