Asset Publisher Asset Publisher

Rys historyczny


Historia powstania Nadleśnictwa Manowo sięga 1945 r. , kiedy to nastąpiło przejęcie lasów prywatnych przez Skarb Państwa i połączenie ich z lasami państwowymi. Liczne reorganizacje dokonywane w strukturach Lasów Państwowych doprowadziły do powstania w 1979 r. Nadleśnictwa składającego się z trzech obrębów leśnych: Manowo, Karnieszewice i Wyszobórz. Nadleśnictwo Manowo jako jednostka administracyjna w obecnym zasięgu terytorialnym z obrębami leśnymi Manowo oraz Wyszobórz zostało utworzone w 1985 r. Nadleśnictwo urzędując w zabytkowym budynku z początku XX wieku w Manowie, zarządza 17 tys. ha

lasów państwowych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pierwsza w Polsce Szkoła Podstawowa imienia Lasów Państwowych w Manowie

Pierwsza w Polsce Szkoła Podstawowa imienia Lasów Państwowych w Manowie

W dniu 20 października 2023 r. po raz pierwszy placówka oświatowa w Polsce otrzymała patronat Lasów Państwowych. Na uroczystości nadania imienia Lasów Państwowych szkole w Manowie obecni byli m.in. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Józef Kubica oraz Dyrektor RDLP w Szczecinku, Wioletta Koper- Staszowska.

Wybór patrona należał do uczniów i nauczycieli, jak mówi Dyrektor Szkoły Kamil Puścian:

- Wyłoniliśmy patrona szkoły w drodze demokratycznych wyborów. Były trzy propozycje, wygrała ta, którą zgłosili sami uczniowie. Lasy Państwowe zdobyły pond 60 proc. głosów naszych uczniów.

W trakcie uroczystości Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podkreślił:

- Las to życie, las to środowisko, nikt o niego nie zadba tak jak leśnicy ze społeczeństwem. Objęcie patronatem Lasów Państwowych szkoły podstawowej, jest wyznacznikiem przyszłości tej współpracy.

Dyrektor RDLP w Szczecinku, Pani Wioletta Koper- Staszowska, widząc emocje uczniów podkreśliła:
- To zaszczyt i honor dla Was, ale także zaszczyt dla Lasów Państwowych.

Uczniowie pytani przez obecnych dziennikarzy, czy coś się zmieni od kiedy patronem ich szkoły będą Lasy Państwowe, najczęściej odpowiadali: - Będziemy częściej chodzić do lasu.

To doskonała wiadomość, ponieważ Nadleśnictwo Manowo od lat prowadzi zajęcia przyrodniczo- leśnej w tej szkole. Dzieci i młodzież w każdej klasie miała możliwość spaceru do lasu, podczas którego przewodnikiem był leśnik.  Ta symbioza pomiędzy jednostkami na polu edukacyjnym, będzie kontynuowana.