Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Manowo zadania z zakresu użytkowania lasu prowadzi w oparciu o Plan urządzenia lasu na okres od 01.01.2016 do 31.12.2025 roku. Plan ten sporządza specjalistyczna jednostka – Biuro Urządzania Lasu, a zatwierdza go Minister Środowiska. Plan ten sporządza się co 10 lat. Dokument ten bardzo dokładnie określa  etat cięć tj. ilość drewna jaką może pozyskać Nadleśnictwo w okresie 10-letnim, aby prawidłowo prowadzić cięcia hodowlane. Określony etat cięć pozwala pozyskiwać drewno na potrzeby społeczeństwa bez szkody dla ekosystemu leśnego. W przypadku Nadleśnictwa Manowo etat cięć wynosi  1 070 051 m3 drewna, z czego 636 051 m3 drewna  stanowią użytki rębne (cięcia w lasach przeważnie  powyżej 80 roku życia) a 434 000 m3 stanowią użytki przedrębne.

Cięcia rębne przeprowadza się w zależności od gatunku w wieku:

- Świerk, Brzoza, Olsza  - 80 lat;

- Sosna, Modrzew – 100 lat;

- Buk – 110 lat;

- Jodła – 120 lat;

- Dąb – 140 lat .

Cięcia prowadzone w ramach użytkowania lasu mają przede wszystkim na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju dla drzew. W zależności od gatunku drzewa dominującego w drzewostanie, który ma swoje specyficzne wymagania pod względem warunków świetlnych, wilgotnościowych i glebowych wyróżniamy następujące kategorie cięć dla:

1. użytkowania rębnego:

- zupełne (głównie dla gatunków światłożądnych jak np. sosna)

- gniazdowe ( głównie dla gatunków cienioznośnych : buk, dąb)

- częściowe (głównie dla gatunków cieniolubnych i cienioznośnych jak np. buk, dąb, jodła)

2. użytkowania przedrębnego:

- czyszczenia późne

- trzebieże wczesne

- trzebieże późne

Z metod pozyskiwania drewna stosowanych obecnie w Nadleśnictwie Manowo  najbardziej rozpowszechniona jest metoda z użyciem pilarki spalinowej, w której drzewa ścinają drwale  – operatorzy pilarek, następnie oczyszczają je z gałęzi (okrzesują), a do miejsca wywozu drewno ściągane jest (zrywka drewna) za pomocą ciągników specjalistycznych (skider, forwarder) lub rolniczych.

W niektórych leśnictwach pracę drwali przejmują maszyny wielooperacyjne (harvestery), jednakże radzą sobie one lepiej tylko w łatwiejszych, jednogatunkowych drzewostanach iglastych. Wszędzie indziej niezastąpiona jest praca ludzkich rąk.

 

M.Gabryszak

 

 

zdj. K.Sawastian

zddzzz

 

 

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Interaktywna Mapa Nadleśnictwa Manowo

Interaktywna Mapa Nadleśnictwa Manowo

Interaktywna mapa Nadleśnictwa Manowo – Twoja brama do leśnych przygód

Zapraszamy do odkrywania Nadleśnictwa Manowo w nowoczesny i wygodny sposób! Nasza interaktywna mapa to narzędzie stworzone z myślą o wszystkich, którzy chcą aktywnie wypoczywać, poznawać przyrodę i cieszyć się urokami lokalnych lasów.

Na mapie znajdziesz dokładnie oznaczone lokalizacje miejsc do wypoczynku, parków, pięknych jezior oraz punktów widokowych. Każdy z obiektów wzbogaciliśmy o opisy oraz krótkie filmy wideo, które pozwolą Ci zobaczyć, co czeka na Ciebie na miejscu – zanim jeszcze wyruszysz w drogę.

To świetna propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników aktywnego wypoczynku, fotografii przyrodniczej czy osób szukających ciszy i relaksu z dala od zgiełku miasta. Dzięki mapie łatwo zaplanujesz swoją wycieczkę, sprawdzisz dostępność atrakcji i odkryjesz mniej znane, ale równie urokliwe zakątki naszego nadleśnictwa.

Odwiedź mapę, wybierz kierunek i ruszaj – las czeka!

Mapa jest obecnie w fazie rozwojowej – stale ją udoskonalamy i dodajemy nowe miejsca oraz materiały, aby jeszcze lepiej odpowiadała Twoim potrzebom.

 

 

 

Zapraszamy na nasz kanał na Youtube, gdzie dostępne są wszystkie materiały video pochodzące z naszego Nadleśnictwa.