Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Manowo zadania z zakresu użytkowania lasu prowadzi w oparciu o Plan urządzenia lasu na okres od 01.01.2016 do 31.12.2025 roku. Plan ten sporządza specjalistyczna jednostka – Biuro Urządzania Lasu, a zatwierdza go Minister Środowiska. Plan ten sporządza się co 10 lat. Dokument ten bardzo dokładnie określa  etat cięć tj. ilość drewna jaką może pozyskać Nadleśnictwo w okresie 10-letnim, aby prawidłowo prowadzić cięcia hodowlane. Określony etat cięć pozwala pozyskiwać drewno na potrzeby społeczeństwa bez szkody dla ekosystemu leśnego. W przypadku Nadleśnictwa Manowo etat cięć wynosi  1 070 051 m3 drewna, z czego 636 051 m3 drewna  stanowią użytki rębne (cięcia w lasach przeważnie  powyżej 80 roku życia) a 434 000 m3 stanowią użytki przedrębne.

Cięcia rębne przeprowadza się w zależności od gatunku w wieku:

- Świerk, Brzoza, Olsza  - 80 lat;

- Sosna, Modrzew – 100 lat;

- Buk – 110 lat;

- Jodła – 120 lat;

- Dąb – 140 lat .

Cięcia prowadzone w ramach użytkowania lasu mają przede wszystkim na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju dla drzew. W zależności od gatunku drzewa dominującego w drzewostanie, który ma swoje specyficzne wymagania pod względem warunków świetlnych, wilgotnościowych i glebowych wyróżniamy następujące kategorie cięć dla:

1. użytkowania rębnego:

- zupełne (głównie dla gatunków światłożądnych jak np. sosna)

- gniazdowe ( głównie dla gatunków cienioznośnych : buk, dąb)

- częściowe (głównie dla gatunków cieniolubnych i cienioznośnych jak np. buk, dąb, jodła)

2. użytkowania przedrębnego:

- czyszczenia późne

- trzebieże wczesne

- trzebieże późne

Z metod pozyskiwania drewna stosowanych obecnie w Nadleśnictwie Manowo  najbardziej rozpowszechniona jest metoda z użyciem pilarki spalinowej, w której drzewa ścinają drwale  – operatorzy pilarek, następnie oczyszczają je z gałęzi (okrzesują), a do miejsca wywozu drewno ściągane jest (zrywka drewna) za pomocą ciągników specjalistycznych (skider, forwarder) lub rolniczych.

W niektórych leśnictwach pracę drwali przejmują maszyny wielooperacyjne (harvestery), jednakże radzą sobie one lepiej tylko w łatwiejszych, jednogatunkowych drzewostanach iglastych. Wszędzie indziej niezastąpiona jest praca ludzkich rąk.

 

M.Gabryszak

 

 

zdj. K.Sawastian

zddzzz

 

 

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych

100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych

Wydarzenie "100 roślin na 100 lecie Lasów Państwowych" rozpoczęło obchody 100- lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Manowo.

 

Leśnicy wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Manowie im. Lasów Państwowych oraz mieszkańców Manowa posadzili na ścieżce edukacyjnej "Czapla Góra" ponad 1000 cebulek kwiatów wiosennych, a także uzupełnili kolekcję dendrologiczną o kilka gatunków drzew i krzewów.

 

Wiosną, gdy wszystkie rośliny będą zakwitać, będzie to symbol, który stale będzie przypominał o tym wyjątkowym jubileuszu- taki cel wydarzenia przedstawia Nadleśniczy Piotr Nowak.

 

Jak podkreślił Dyrektor Szkoły Podstawowej w Manowie, Kamil Puścian - To świetny pomysł, żeby tydzień po obchodach nadania imienia Lasów Państwowych Szkole Podstawowej, dzieci mogły spotkać się z leśnikami i przy tak przyjemnej pracy, jakim jest sadzenie roślin, porozmawiać o ich pracy, lesie, o instytucji, która jest patronem szkoły.

 

Teren wokół Nadleśnictwa jest otwarty, stale zapraszamy do odwiedzin ścieżki edukacyjnej "Czapla Góra", jest to z pewnością świetny pomysł na spacer weekendowy z dziećmi.

 

O wydarzeniu mówili:

Radio Koszalin: https://prk24.pl/73716143/100-roslin-na-100-lecie-lasow-panstwowych-dzieci-ze-szkoly-w-manowie-zasadzily-krokusy-i-przebisniegi