Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konferencja 2025 - Społeczne uwarunkowania gospodarki leśnej

Konferencja 2025 - Społeczne uwarunkowania gospodarki leśnej

Informacja o konferencji naukowej
 
Nadleśnictwo Manowo jest organizatorem konferencji naukowej pt. „Społeczne uwarunkowania gospodarki leśnej – komunikacja i dialog”, która odbędzie się w dniach 5–6 czerwca 2025 roku w Mielnie.
Celem wydarzenia jest pogłębienie wiedzy na temat społecznych aspektów gospodarki leśnej oraz zainicjowanie otwartego dialogu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.
 
Program obejmuje wykłady teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, poświęcone:
• analizie wpływu gospodarki leśnej na rozwój społeczny i środowisko,
• promocji współpracy między leśnikami, naukowcami i lokalnymi społecznościami,
• opracowaniu rekomendacji dla zrównoważonego leśnictwa,
• zwiększeniu zaangażowania społecznego w działania proekologiczne.
 
Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo już 5 czerwca 2025 roku od godziny 10:00 – dostępnej pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=NlHQ2V65-x4 lub poprzez zeskanowanie załączonego kodu QR.
 
Relacje medialne i transmisje posłużą szerokiemu upowszechnieniu przesłania konferencji, wzmacniając wizerunek Lasów Państwowych jako instytucji otwartej i odpowiedzialnej społecznie.
 
Konferencja jest finansowana ze środków Lasów Państwowych oraz dofinansowana przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Szczecinku oraz @Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, ze środków przeznaczonych na edukację ekologiczną.