Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Manowo zaprasza do skorzystania z programu „Zanocuj w lesie” którego celem jest udostępnienie obszarów leśnych do turystyki survivalowej oraz bushcraftu.

Na terenie naszego nadleśnictwa zostały wytypowane dwa obszary:

Obszar nr 1 -  w terenie wyznaczają  słupki oddziałowe o numerach 18-32, 32-50, 61-54, 54-22. / obszar znajduje się  pomiędzy miejscowościami takimi jak Maszkowo, Koszalin Osiedle Zielone Wzgórze, Lubiatowo, Bonin i Policko. Na tym terenie znajdziemy j .Lubiatowskie i j. Policko.

Obszar 2 - w terenie wyznaczają słupki oddziałowe o numerach 177-171, 239-239, 264, 289-292, 267, 242-246, 178 . Obszar ten znajduje się na północ od rzeki Wyszewki. Na tym terenie tym znajduje się j. Debro, j. Czaple (Kąpielowe),  j. Okółko oraz j. Skocznia na południowy zachód od miejscowości Wiewiórowo.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]

oraz z poziomu aplikacji: Mbdl android oraz  iPhone

z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

W Nadleśnictwie Manowo na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zamieszczonymi w regulaminie.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru - załącznik nr 1 do decyzji nr 7
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link do bezpiecznego korzystania z lasu na http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
  6. Prace gospodarcze prowadzone są na oddziałach:

      Obszar nr 1: 20-b, 22-l

      Obszar nr 2: 242-f, 264-f, 264-k

  1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego],
  2. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres manowo@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 94 318 32 91 - Dagny Nowak-Staszewska 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ochrona p.poż

Ochrona p.poż

Siedliska borowe będące w przewadze  na  terenie Nadleśnictwo Manowo  powodują zaliczenie naszych lasów do  drugiej kategorii zagrożenia pożarowego. Posiadamy nową sieć dróg  przeciwpożarowych,  które  wykorzystywane  są jako dojazdy pożarowe  w ilości 28  dróg  o łącznej długości  ~ 133 km oraz  11  punktów czerpania wody.  W zakresie  zabezpieczenia przeciwpożarowego współpracujemy z siecią obserwacyjno – alarmową sąsiednich nadleśnictw,  zawieramy również  porozumienia  w sprawie współdziałania na wypadek  występowania dużych pożarów.  W okresie zagrożenia pożarowego  w  nadleśnictwie uruchomiony zostaje: punkt obserwacyjno – dyspozycyjny / PAD / wspomagany  przez  nowo wybudowaną   w 2012r. wieżę obserwacyjną, położoną  na terenie  leśnictwa  Zacisze. 

 

- dyżur samochodu marki MITSUBISHI z  modułem  gaśniczym, dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego, wyposażone w hydronetki, tłumice, szpadle i siekiery, loty śmigłowców, które stanowią uzupełnienie działań profilaktycznych i gaśniczych. 

 


 

Nadleśnictwo podpisało  umowy z zakładami usług leśnych dysponującymi własnym sprzętem transportowym, ciągnikami, pługami, pilarkami, które wykorzystywane są  podczas akcji gaśniczych. Współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną w Koszalinie oraz Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, szkołami, administracją samorządową i kołami łowieckimi, które  pomagają leśnikom w  walce z  pożarami. W swoich działaniach przeciwpożarowych zajmujemy się propagandą i edukacją. Organizujemy: konkursy, pogadanki w szkołach, przedszkolach, spotkania na ścieżce edukacyjnej, w izbie edukacji leśnej, Parku Leśników. Udzielamy wywiadów w mediach.                   

Pragniemy  podziękować wszystkim, którzy swoja działalnością przyczyniają się do zmniejszania zagrożenia pożarowego lasów, wpływając tym  samym na ich zachowanie oraz korzystny  wpływ  na  środowisko  i warunki życia i zdrowia ludzi. 

                                                                                                                                       

 

 

Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa  Manowo

  od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do godz. 15:00

  tel. 94 318 32 91

 tel. kom. 668 124 192

  od poniedziałku do piątku po godz. 15:00, soboty i niedziele

tel. 94 318 32 91

tel. kom. 668 124 192

tel. kom. Z-ca Nadleśniczego   728 843 642

tel. kom. prowadzący sprawy ppoż.  668 124 171