Asset Publisher
Obszary chronionego krajobrazu
Obszar Chronionego Krajobrazu „Koszaliński Pas Nadmorski" obejmuje około 80 kilometrowy odcinek wybrzeża. W Nadleśnictwie Manowo zajmuje ok. 840 ha powierzchni, są to tereny zlokalizowane w okolicach Jeziora Lubiatowskiego pod Koszalinem. Główn cele utworzenia na tym obszarze takiej formy ochrony przyrody jest: zachowanie siedlisk, zbiorowisk roślinnych, miejsc pobytu wielu gatunków zwierząt w tym chronionych, wykorzystanie walorów turystycznych i poznawczych a także zachowanie estetyki krajobrazu.
Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Radwi" jest to pas lasów przylegających do rzeki Radew oraz sztucznych jezior Rosnowskiego i Hajki. Są to obszary istotne ze względu na ujęcie wody dla miasta Koszalina i dużą bazę turystyczną zlokalizowaną wokół zbiorników wodnych. Głównymi celami powołania obszaru chronionego krajobrazu na tym terenie są: zachowanie siedlisk, zbiorowisk roślinnych, miejsc pobytu wielu gatunków zwierząt w tym chronionych, zachowanie nie skażonej przyrody w strefie ujęć wody oraz zapewnienie miejsc do wypoczynku, turystyki, wędkowania dla okolicznych mieszkańców i turystów.
Asset Publisher
Drewno surowcem strategicznym
Drewno surowcem strategicznym
To przełomowy moment dla całej branży drzewnej — drewno zostanie usankcjonowane jako surowiec strategiczny poprzez ustawę, co nada mu szczególny status i zapewni ochronę prawną na poziomie krajowym. To ogromna szansa dla tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy od lat budują siłę naszej gospodarki, korzystając z tego odnawialnego, ekologicznego zasobu.
Z inicjatywą wystąpił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss, a dzięki jego determinacji oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, wykonaliśmy milowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i stabilności dla całego sektora.
Co oznacza usankcjonowanie drewna jako surowca strategicznego?
- objęcie drewna szczególną ochroną prawną w ramach systemu bezpieczeństwa surowcowego państwa,
- możliwość priorytetowego traktowania sektora drzewnego w polityce gospodarczej i przemysłowej,
- większą przewidywalność i stabilność dostaw surowca dla przedsiębiorstw w kraju,
- ograniczenie ryzyka związanego z eksportem nieprzetworzonego drewna kosztem polskiego przemysłu,
- wzmocnienie pozycji Lasy Państwowe jako gwaranta zrównoważonej gospodarki leśnej,
- uznanie roli drewna jako kluczowego filaru transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
Serdecznie dziękujemy Pani Minister Paulinie Hennig-Klosce, Ministrowi Krzysztofowi Paszykowi oraz Wiceministrowi Miłoszowi Motyce za konstruktywny dialog z branżą i realne wsparcie dla tej inicjatywy.
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udowadniamy, że polskie lasy i polskie drewno to nie tylko zasób naturalny, ale fundament nowoczesnej, odpowiedzialnej i zielonej gospodarki.