Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Teren administrowany przez Nadleśnictwo Manowo podzielony jest na osiem obwodów łowieckich. Siedem z nich jest wydzierżawionych kołom łowieckim takim jak: „Bekas", „Jeleń", „Bażant", „Żerań". „Oręż" i „Trop". Jeden obwód wyłączony jest z wydzierżawienia i użytkowany jest jako Ośrodek Hodowli Zwierzyny Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie. Nadleśnictwo nadzoruje bezpośrednio gospodarkę łowiecką nad dwoma wydzierżawionymi obwodami („Jeleń" i „Bażant"). Nad pozostałymi wydzierżawionymi obwodami nadzór sprawują nadleśnictwa ościenne. Natomiast nad obwodem OHZ czuwa Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku. Nasze obwody łowieckie zostały zakwalifikowane do obwodów o średniej jakości. Najważniejszą zwierzyną łowną są jelenie, sarny i dziki. Od kilku lat w części zachodniej nadleśnictwa żyją również introdukowane daniele.

 

M.Traczyński


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów: lasy i innowacje

Międzynarodowy Dzień Lasów: lasy i innowacje

 

W dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się istotnym problemem oddziaływującym na ekosystemy leśne, innowacje technologiczne odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu, ochronie i odbudowie lasów.

Jednym z kluczowych przesłań tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lasów jest fakt,
że innowacje i technologia umożliwiły dokładne monitorowanie, raportowanie i analizę stanu lasów.

Lasy Państwowe są liderem wprowadzania nowoczesnych technologii w zarządzaniu środowiskiem. Dobrym przykładem jest stworzenie ogólnodostępnej informacji o lesie,
wraz z interaktywną mapą numeryczną dostępną na stronie: Bank Danych o Lasach. Baza ta wykorzystywana jest nie tylko w leśnictwie, ale także w sektorze ochrony środowiska przy tworzeniu raportów oceny oddziaływania na środowisko, a także w edukacji, co przyczynia się do efektywnej ochrony lasów.

Lasy Państwowe wprowadziły unikalny system monitorowania lasów w ochronie przeciwpożarowej, oparty na systemie wież i pomiarze wilgotności ściółki, to również innowacyjne rozwiązanie w skali Europy. Ten system doskonale sprawdza się w Nadleśnictwie Manowo i pozwala ograniczyć ilość pożarów do średnio czterech w skali roku.

Fot. Jan Kaczmarowski

Ponadto, posusz świerkowy powstający w wyniku obniżenia wód gruntowych i gradacji kornika, jest stale szacowany przy użyciu dronów, co również stanowi przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w ochronie lasów.

Nie można też zapominać o roli innowacji w odbudowie ekosystemów leśnych. Leśnicy stale budują lub remontują małą retencję wodną, próbując zatrzymać jak największą ilość wody
w lesie. Dawne osuszanie terenów pod zalesianie jest już powszechnie uważane za błędne, obecnie nowe technologie urządzeń wodnych mają wspomagać przyrodę, a nie walczyć z nią.

Fot. Łukasz Gwiździel

Działania podejmowane przez leśników, są dobrym przykładem świadomego, opartego na wiedzy i innowacji sposobu zarządzania środowiskiem w dobie zmian klimatycznych.