Asset Publisher
Hodowla lasu
Gospodarkę leśną prowadzimy na ogólnej powierzchni 18 tys ha.
Dominującymi typami siedliskowymi są:
· bory świeże, bory mieszane świeże- 80 %
· lasy mieszane świeże -19 %
· olsowe 1 % powierzchni.
Najliczniej występującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, która zajmuje ponad 80 % gruntów zalesionych.Udział gruntów porolnych w pierwszym pokoleniu wynosi 49 %. Średniorocznie nadleśnictwo odnawia ponad 170 ha ogółem. Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie trwałości lasów i ich wzbogacanie poprzez dążenie do osiągnięcia zgodności biocenozy leśnej z warunkami siedliskowymi, zapewnienie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej oraz kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Mając to na względzie I Komisja Techniczno-Gospodarcza określiła w bieżącym planie urządzania lasu perspektywiczne cele planowania hodowlanego w formie gospodarczych typów drzewostanów dla poszczególnych siedlisk oraz w formie wieków rębności dla poszczególnych gatunków panujących. Zagadnienia te były brane pod uwagę przy określaniu w trakcie taksacji wskazań gospodarczych jako celów hodowlanych krótkookresowych, doraźnych. Tak określone wskazania posłużyły do opracowania wykazu zadań z zakresu hodowli lasu. W bieżącym 10-leciu przewiduje się 1059,95 ha odnowień i zalesień otwartych. Realizując powyższe zadania pamiętamy o wykorzystywaniu istniejących grup i kęp, nadających się do dalszej hodowli. Odnowienia pod osłoną drzewostanów, związane z rębnią częściową i gniazdową zaplanowano na powierzchni 884,17 ha. W drzewostanach użytkowanych rębnią II i III b w miarę możliwości dążymy do uzyskania odnowienia naturalnego. Tam gdzie nie powstanie młode pokolenie z obsiewu naturalnego wykonujemy podsadzenia lub podsiew.
Podsadzenia produkcyjne (wprowadzanie II piętra) zaprojektowano na powierzchni 129,86 ha, głównie w drzewostanach II b i III a kl. wieku, o składzie odbiegającym od pożądanego.
Poprawki i uzupełnienia przewidywane są w wysokości 425,19 ha, w tym poprawki na gruntach projektowanych do odnowienia i zalesienia (20%) – 415,72 ha.
Wprowadzania podszytów - nie projektowano.
Pielęgnowaniem gleby planuje się objąć powierzchnię 2157,76 ha. Jest to powierzchnia manipulacyjna, nieobejmująca wielokrotności zabiegów.
Pielęgnowanie upraw, czyli czyszczenia wczesne projektuje się wykonać na powierzchni 2362,66 ha, w tym w uprawach zainwentaryzowanych – 841,80 ha.
Czyszczenia późne – bez pozyskania grubizny (CP) zaplanowano na powierzchni 1013,23 ha, a czyszczenia późne z pozyskaniem grubizny (CP-P) na powierzchni 570,06 ha. Czyszczenia późne z pozyskaniem grubizny ujęte są także w wykazie cięć użytków przedrębnych.
Zabiegi agrotechniczne planowane są na powierzchni 1054,19 ha.
Wykonując prace hodowlane zwracamy uwagę, ażeby na granicy pole - las, woda – las oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych wprowadzane były gatunki liściaste, tak w formie podsadzeń i podszytów, jak i - zwłaszcza na uboższych siedliskach - przy odnawianiu zrębów. Pozwoli to we właściwy sposób kształtować strefę ekotonową, a ponadto wpłynie korzystnie na zabezpieczenie przeciwpożarowe obszarów leśnych.
Odporność drzewostanów podnosimy w praktyce m.in. poprzez:
· przebudowy monokultur sosnowych,
· zwiększanie bioróżnorodności,
· popieranie istniejących odnowień naturalnych,
· inicjowanie odnowień naturalnych sosny, buka, dębu i świerka,
· szereg metod ochronnych przyjaznych środowisku,
· zatrzymywanie wody w lesie poprzez sieć zbiorników retencyjnych,
· ochronę cennych siedlisk przyrodniczych,
· szeroką edukację, szczególnie młodszych pokoleń.
B.Urbanowicz
Asset Publisher
Zanocuj w lesie
Zanocuj w lesie
Nadleśnictwo Manowo zaprasza do skorzystania z programu „Zanocuj w lesie” którego celem jest udostępnienie obszarów leśnych do turystyki survivalowej oraz bushcraftu.
Na terenie naszego nadleśnictwa zostały wytypowane dwa obszary:
Obszar nr 1 - w terenie wyznaczają słupki oddziałowe o numerach 18-32, 32-50, 61-54, 54-22. / obszar znajduje się pomiędzy miejscowościami takimi jak Maszkowo, Koszalin Osiedle Zielone Wzgórze, Lubiatowo, Bonin i Policko. Na tym terenie znajdziemy j .Lubiatowskie i j. Policko.
Obszar 2 - w terenie wyznaczają słupki oddziałowe o numerach 177-171, 239-239, 264, 289-292, 267, 242-246, 178 . Obszar ten znajduje się na północ od rzeki Wyszewki. Na tym terenie tym znajduje się j. Debro, j. Czaple (Kąpielowe), j. Okółko oraz j. Skocznia na południowy zachód od miejscowości Wiewiórowo.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]
oraz z poziomu aplikacji: Mbdl android oraz iPhone
z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
W Nadleśnictwie Manowo na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod warunkami zamieszczonymi w regulaminie.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru - załącznik nr 1 do decyzji nr 7
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link do bezpiecznego korzystania z lasu na http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
- Prace gospodarcze prowadzone są na oddziałach:
Obszar nr 1: 20-b, 22-l
Obszar nr 2: 242-f, 264-f, 264-k
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego],
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres manowo@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 94 318 32 91 - Łukasz Opszyński