Asset Publisher Asset Publisher

Drzewostany referencyjne

Ostoje różnorodności biologicznej.

Celem ustanowienia ostoi bioróżnorodności jest zwiększenie różnorodności biologicznej o organizmy związane ekologicznie z obecnością rozkładającego się drewna w ekosystemach leśnych oraz zwiększenie tzw. oporu środowiska, poprzez poprawę warunków bytowania i rozwoju organizmów związanych z rozkładającym się drewnem. Ostoje zostały wyłączone z użytkowania gospodarczego. Jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach (np. z przyczyn bezpieczeństwa, ppoż., przejezdności dróg itp.) istnieje możliwość prowadzenia w nich cięć, cięcia te jednak nie mogą w żaden sposób naruszać charakteru ostoi.

Materiały do pobrania

·         Wykaz ostoi w Nadleśnictwie Manowo


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Drewno surowcem strategicznym

Drewno surowcem strategicznym

To przełomowy moment dla całej branży drzewnej — drewno zostanie usankcjonowane jako surowiec strategiczny poprzez ustawę, co nada mu szczególny status i zapewni ochronę prawną na poziomie krajowym. To ogromna szansa dla tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy od lat budują siłę naszej gospodarki, korzystając z tego odnawialnego, ekologicznego zasobu.

Z inicjatywą wystąpił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss, a dzięki jego determinacji oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, wykonaliśmy milowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i stabilności dla całego sektora.

Co oznacza usankcjonowanie drewna jako surowca strategicznego?

- objęcie drewna szczególną ochroną prawną w ramach systemu bezpieczeństwa surowcowego państwa,
- możliwość priorytetowego traktowania sektora drzewnego w polityce gospodarczej i przemysłowej,
- większą przewidywalność i stabilność dostaw surowca dla przedsiębiorstw w kraju,
- ograniczenie ryzyka związanego z eksportem nieprzetworzonego drewna kosztem polskiego przemysłu,
- wzmocnienie pozycji Lasy Państwowe jako gwaranta zrównoważonej gospodarki leśnej,
- uznanie roli drewna jako kluczowego filaru transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Serdecznie dziękujemy Pani Minister Paulinie Hennig-Klosce, Ministrowi Krzysztofowi Paszykowi oraz Wiceministrowi Miłoszowi Motyce za konstruktywny dialog z branżą i realne wsparcie dla tej inicjatywy.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udowadniamy, że polskie lasy i polskie drewno to nie tylko zasób naturalny, ale fundament nowoczesnej, odpowiedzialnej i zielonej gospodarki.